piątek, 23 października 2015

Głośne Czytanie w Bibliotece


      Z okazji święta bibliotek szkolnych niecodzienny prezent sprawili czytelnikom nasi nauczyciele i przyjęli zaproszenie do udziału w Głośnym Czytaniu. 22 października
w czasie przerw międzylekcyjnych, w bibliotece szkolnej, można było usłyszeć fragmenty  utworów literackich czytane przez profesorów "Ekonomika".


      Pani Małgorzata Pietrzak  opowiedziała uczniom o swoim ulubionym sposobie oddawania się lekturze za pomocą czytnika elektronicznego, w którym zgromadzonych ma kilkadziesiąt pozycji literackich. Ale jej ulubione opowiadanie żydowskie Isaaca B. Singera, otwierające  zbiór "Krótki piątek", nie doczekało się jeszcze wersji elektronicznej i czytała je młodzieży z tradycyjnej papierowej książki.

      Jak przystało na wymagającego nauczyciela języka angielskiego pan Jacek Romsicki zaskoczył młodzież czytając fragment powieści "Wuthering Heights" (Wichrowe wzgórza) Emily Brontë w oryginale, czyli po angielsku.

        Uśmiechy rozbawienia na twarzach słuchaczy pojawiły się gdy pani Jolanta Żabka,
z wrodzoną sobie fantazją, interpretowała "Straszną żabę" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i "Rymowanki dla dużych dzieci" Wisławy Szymborskiej, wzbogacone
o  własne i byłych uczniów  wersy rymowanek dotyczące prozy życia w społeczności szkolnej.

   Wybierając fragmenty "Lalki" Bolesława Prusa pani dyrektor Zofia Szalkiewicz nawiązała do Narodowego Czytania 2015. Natomiast pan Sylwester Ciesielski przybliżył adresatom spotkania Sienkiewiczowskich bohaterów "Potopu".  
 
  
    Podczas obu  interpretacji romantycznych wątków miłosnych wokół postaci Izabeli i Wokulskiego oraz Oleńki i Kmicica obserwowałam jak na twarzach nastolatków malowało się rozmarzenie
i tęsknota za prawdziwą miłością. 
       Swoje iście aktorskie zdolności zaprezentowała uczniom pani wicedyrektor Ewa Bury, czytając po niemiecku bajkę  "Die Prinzessin auf der Erbse" (Księżniczka na ziarnku grochu) Tym samych zachęcała młodych czytelników do sięgania po utwory napisane w języku niemieckim.      Na zakończenie miłosny wątek "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa przeczytała pani Marzena Tomaszewska. A niewątpliwie najlepszą recenzją jej wyboru
i interpretacji były łzy w oczach uczennicy .

      Wszyscy czytający nauczyciele otrzymali dyplomy uznania dla Mistrzów Pięknego Czytania i zakładki do książek wykonane przez dziewczyny z klasy 1 LOA : Weronikę Klimczak i Weronikę Łąpieś.

   Bardzo ucieszyły mnie opinie nauczycieli i uczniów, którym spodobała się taka forma promocji czytelnictwa. Mam nadzieję, że  Głośne Czytanie i chwila rozmowy po lekturze choć u jednej/jednego z Was rozbudziło chęć sięgnięcia po którąś z prezentowanych publikacji.

 Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom przedsięwzięcia!

Anna Słomska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz